Fuji X-Pro2 recenze

Fotoaparát Fuji X-Pro 2 se pomalu zabydluje na trhu a přibývá i recenzí této novinky.

My Vám přinášíme recenzi fotografa Davida Nogola, který měl možnost X-Pro dvojku vyzkoušet.

 

Dostal jsem příležitost otestovat novou vlajkovou loď Fujifilmu, model X-Pro2. Jde o první Fujifilm fotoaparát s novou generací snímače s rozlišením 24Mpx. Kromě nárůstu rozlišení došlo také k celkovému zrychlení a přidáním hromady zlepšení.

Hned z kraje článku musím upozornit na to, že jsem měl přístroj půjčený pouze na necelý týden a neměl jsem tak příležitost otestovat vše do hloubky. Také nemám tolik zkušenosti s fotoaparáty dalších výrobců a X-Pro2 budu srovnávat především s ostatními modely Fujifilmu. Sám už rok fotím jen s Fujifilmem a rukama mi prošly téměř všechny jejich foťáky.

Zároveň taky musím upozornit, že X-Pro2 nemá smysl srovnávat s původním X-Pro1. První verzi jsem měl půjčenou někdy v roce 2013 a jsou to dvě naprosto rozdílné kategorie fotoaparátů. Především co se týká kvality elektronického hledáčku a celkové rychlosti ostření a ovládání. Pokrok je tam tedy hodně znát. Naopak rozdíly mezi X-Pro2 a takovým X-T1 už nejsou tak znatelné – jde o příjemnou evoluci téměř ve všech oblastech.

Všechny fotografie v článku jsou vyvolány z rawu v aplikaci Adobe Lightroom a pokud není uvedeno jinak, jsou i upravené. Pořízeny s objektivy Fujifilm 18-55mm f/2.8-4, Fujifilm 23mm f/1.4, Fujifilm 56mm f/1.2 a Fujifilm 90mm f/2. EXIF je zachován, expoziční údaje si tedy můžete po stažení fotek prohlédnout.

Vzhled a ovládání

DSCF0753-2

Co se týká vzhledu, při velmi letmém pohledu byste si foťák mohli snadno splést s X-Pro1, která byla uvedena na trh v roce 2012. Konstrukce je velmi podobná, stejně tak zůstal zachován i hybridní hledáček. Při bližším prohlédnutí ale zjistíte, že bylo předěláno téměř vše. Displej se přesunul zcela na levý kraj a díky vzniklému prostoru zde přibyl joystick, kterým lze velmi pohotově a pohodlně vybírat ostřící bod. K dispozici je 6 funkčních tlačítek, kterým můžete přiřadit libovolnou funkci. Navíc kromě zadního rolleru přibyl i jeden vepředu. Ovládacích prvků je tolik, že téměř odpadá potřeba chodit během focení do menu – vše lze pohodlně ovládat pomocí dostupných ovládacích prvků.

DSCF0738-2 DSCF0748-2

Zajímavě řešený je horní otočný volič, kterým se nastavuje expoziční čas a zároveň i citlivost. Funguje to tak, že po namáčknutí tlačítka uprostřed můžete otáčet celým voličem a nastavovat tak expoziční čas. Pokud ale otočný volič chytíte a potáhnete nahoru, vysune se kroužek umístěný po obvodu tohoto voliče a jeho otáčením nastavujete citlivost. Hodnota vybrané citlivosti se ukazuje v „okýnku“ nahoře na voliči. Musím přiznat, že když jsem to viděl poprvé na videu, docela jsem se zděsil že to bude velmi nepraktické. Během testování se ale ukázalo, že to není tak hrozné jak jsem se bál. Je to sice strašně „cool“ prvek, ale osobně bych raději ISO nastavoval buď z menu po namáčknutí ISO tlačítka, nebo alespoň z dedikovaného otočného voliče na ISO. Na druhou stranu s Fujifilmem fotím v naprosté většině času na AutoISO a nebo na ISO 200 (v ateliéru). Tyto položky jsou jen vedle sebe, takže není problém mezi nimi rychle přepínat. Narazil jsem taky na problém – když máte nastavený delší expoziční čas (například 1/60s), tak ty hodnoty ISO v okýnku nahoře na voliči jsou vzhůru nohama. Není to extra problém, ale není to úplně pohodlné pro výběr požadované hodnoty ISO.

Přepracovaný byl i otočný volič pro kompenzaci expozice. Ten je v rozsahu +-3EV a je zde i volba C. Pokud na tomto voliči nastavíte tuto hodnotu, po namáčknutí předního rolleru můžete nastavovat kompenzaci expozice v rozsahu +-5EV.

DSCF0760-2-small DSCF0759-2-small

Přední grip je sice hodně malý, v ruce mi ale fotoaparát seděl dobře. Tlačítka jsou snadno dostupná a přemístění tlačítek na pravou stranu displeje prospělo ovládání. Fotoaparát je navíc odolný vůči prachu a vlhkosti, což ale naplno využijete teprve po nasazení podobně odolného objektivu. Takové objektivy Fujifilm označuje zkratkou WR (weather resistant)………..

Pokud vás recenze zaujala, můžete si ji přečíst v plném znění zde:Recenze Fuji X-Pro2(David Nogol)

 

Fotoaparát X-Pro2 můžete zakoupit v obchodě Fujifilm.cz

Facebook Comments
(Visited 916 time, 1 visit today)
Sdílejte
 •  
 •  
 •  
 • 10
 •  
  10
  Shares
 • 74
 •  
 •  

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*


*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..