nový odolný objektiv XF50-140mmF2.8 R LM OIS WR

Nový výkonný teleobjektiv se zoomem řady X Series s konstantní světelností F2,8, výkonnou stabilizací obrazu a prvním trojitým lineárním motorem na světě odolný vůči povětrnostním vlivům

FUJINON XF50-140mmF2.8 R LM OIS WR

10. září 2014

FUJIFILM Corporation (prezident: Shigehiro Nakajima) s hrdostí uvedení nového objektivu FUJINON XF50-140mmF2.8 R LM OIS WR, který bude přidán do nabídky výměnných objektivů X Series koncem listopadu 2014.

Objektiv FUJINON XF50-140mmF2.8 R LM OIS WR nabízí ozsah ohniskových vzdáleností odpovídající 76-213 mm*1 a konstantní světelnost F2,8 v celém rozsahu. Díky konstrukci objektivu s 23 skleněnými prvky v 16 skupinách, která obsahuje pět čoček ED a jednu čočku Super ED s nízkým rozptylem srovnatelným s fluoritovými čočkami, byla výrazně potlačena chromatická aberace. Použití nové technologie povrchové úpravy Nano-GI(Gradient Index) zaručuje, že tato vysoce výkonná optika poskytuje výsledky, které přiléhají statutu nejlepšího teleobjektivu se zoomem řady XF.

Délka tubusu objektivu zůstává v celém rozsahu zoomu neměnná a objektiv disponuje povrchovou úpravou, která je odolná vůči povětrnostním vlivům a prachu a umožňuje práci při teplotě až -10 °C. Díky výkonnému gyroskopickému senzoru, unikátnímu algoritmu stabilizace obrazu a vysoké světelnosti F2,8 lze objektiv udržet v ruce za různorodějších podmínek a první trojitý lineární motor na světě poskytuje pohodlné fotografování s rychlým, tichým automatickým ostřením.

※1 ekvivalent formátu 35 mm

XF-50-140mmF2.8-R-LM-OIS-WR

1Hlavní rysy

(1) Optická konstrukce poskytující maximální kvalitu obrazu vlajkové lodi mezi teleobjektivy se zoomem

・ Aby bylo dosaženo nejlepší kvality obrazu ve třídě, používá tento luxusní teleobjektiv se zoomem optickou konstrukci sestávající z 23 skleněných prvků v 16 skupinách s pěti čočkami ED a jednou čočkou Super ED srovnatelnou s fluoritovými čočkami. Tím se maximalizuje potlačení chromatické aberace a vysoká rozlišovací schopnost.

・ Aplikování unikátní povrchové úpravy HT-EBC (High Transmittance Electron Beam Coating) společnosti Fujifilm na celou plochu čočky zaručuje omezení zdvojení obrazu a odlesků a výsledkem je ostrý, jasný obraz. Díky použití nově vyvinuté technologie povrchové úpravy Nano-GI (Gradient Index), která mění index lomu mezi sklem a vzduchem, jsou účinně potlačeny zdvojení a odlesky od šikmo dopadajícího světla.

・ Jako u ostatních objektivů XF vytváří sedm zaoblených lamel clony měkký, kruhový efekt bokeh. Byla použita optická konstrukce, která vytváří nádherný efekt bokeh u objektů v popředí i v pozadí.

・ Vnitřní zoomovací mechanismus zaručuje, že se délka objektivu nemění, takže v celém rozsahu zoomu zůstává vyvážení objektivu stejné.

・ Spojením tohoto objektivu s tělem fotoaparátu řady X Series*2 s technologií Lens Modulation Optimizer*3 (LMO) se výkon tohoto objektivu zlepší ještě výrazněji. Technologie LMO koriguje difrakci*4 a vytváří obraz ostrý od okraje k okraji s realistickým trojrozměrným efektem i při vysokém clonovém číslu.

*2 K srpnu 2014 podporují fotoaparáty “FUJIFILM X-T1” a “FUJIFILM X-E2”.

*3 Vlastní funkce zpracování obrazu společnosti Fujifilm, která koriguje optické vlivy difrakce, založená na optickém výkonu každého objektivu.

*4   Jev, ke kterému dochází při fotografování s velkým zacloněním, při němž se obraz, který byl původně ostrý, rozostří.

 

 

(2) Rychlé a tiché automatické ostření díky prvnímu trojitému lineárnímu motoru na světě

・ Pro rychlý autofokus je použit vnitřní systém ostření*5.

Díky snížení hmotnosti ostřicí čočky a osazení

tří lineárních motorů v intervalech 120° bylo možné

dosáhnout tichého automatického ostření.

Ještě rychlejšího automatického ostření lze dosáhnout při spojení tohoto objektivu

s tělem fotoaparátu řady X Series, který nabízí funkci Phase Detection AF.

V kombinaci s téměř neslyšným zvukem závěrky lze fotografie

pořizovat i na tichých místech bez povšimnutí.

・ Protože automatické ostření pracuje se signálem z obrazového senzoru, je možné dosáhnout

extrémně přesného zaostření.

・ Díky minimální pracovní vzdálenosti 1 m pro celý

rozsah zoomu je tento objektiv skvělý také pro fotografování blízkých objektů.

*5 Metoda posouvání malých čoček ve střední a zadní části objektivu bez pohybování velkými čočkami, ze kterých sestává přední část objektivu.

 

(3) Nejvýkonnější stabilizace obrazu ve své třídě

・ Díky výkonnému gyroskopickému senzoru a unikátnímu algoritmu, který potlačuje odchylku způsobenou změnami teploty, poskytuje objektiv XF50-140mm nejvýkonnější stabilizaci obrazu ve své třídě. Ve spojení s vysokou světelností F2,8 lze nyní udržet teleobjektiv se zoomem v ruce i v situacích, kdy to dříve nebylo možné.

 

Detected Camera-shake Amount = Detekovaná míra roztřesení fotoaparátu

Camera shake elements = Prvky roztřesení fotoaparátu

Extract only the camera-shake element eliminating the drift element = Extrakce pouze prvku roztřesení fotoaparátu s vyloučením vychýleného prvku

Drift elements: Vychýlené prvky

Time = Čas

High-frequency camera shake = Vysokofrekvenční roztřesení fotoaparátu

Low-frequency camera shake = Nízkofrekvenční roztřesení fotoaparátu

The time required for the detection and the correction of high frequency camera-shake elements = Čas potřebný pro detekci a korekci prvků s vysokofrekvenčním roztřesením fotoaparátu

Low-frequency camera-shake elements need to be detected and corrected when the shutter runs slowly = Nízkofrekvenční prvky roztřesení fotoaparátu je třeba detekovat a korigovat při pomalém pohybu závěrky.

doc_FUJIFILM_XF56andXF50_140WR_EID_FINAL_090814.001

(4) Odolnost vůči povětrnostním vlivům a prachu a provoz při nízké teplotě -10 °C

・ Díky utěsnění každé části tubusu je objektiv odolný vůči povětrnostním vlivům a prachu a umožňuje provoz při teplotách do -10 °C, což z něj činí ideálního společníka pro digitální fotoaparát X-T1, který nabízí stejnou úroveň ochrany.

(5) Vysoká kvalita provedení a pohodlné ovládání

・ Ostřicí kroužek i kroužek ovládání clony jsou z kovu a kov je použit také na vnějším povrchu tělesa objektivu, díky čemuž bylo dosaženo vysoké kvality provedení. Díky dlouholetým zkušenostem a širokému know-how v dalších oblastech špičkových profesionálních objektivů, jako Broadcasting a CinemaScope, umožňuje povrchová struktura a točivý moment kroužků pohodlné fotografování dokonce i při citlivém ručním ostření. Uchycení objektivu je vyrobeno z mosazi, což mu poskytuje vyšší pevnost.

・ Ve spojení s tělem fotoaparátu má tento objektiv asi 60 % hmotnosti systému plné velikosti, čímž  výrazně snižuje zátěž fotografa.

・ Funkce AF+MF umožňuje hladké ruční ostření. Po stisknutí tlačítka pro automatické zaostření objektu lze následně provádět jemné doladění pomocí kroužku ručního ostření.*7

*6 Výzkum společnosti Fujitsu.

*7 Funkce umožňující hladké ruční ostření otáčením ostřicího kroužku při namáčknutí spouště během uzamčení automatického ostření. Pro použití této funkce je nutný upgrade firmwaru fotoaparátu.

(Vhodné modely: X-Pro1/X-E1/X-E2/X-T1/X-T1GS)

2 Hlavní specifikace

 

Typ FUJINON LENS XF50-140mmF2.8 R LM OIS WR
Konstrukce objektivu 23 prvků v 16 skupinách(včetně 5 prvků s velmi nízkým rozptylem a 1 prvku se supernízkým rozptylem)
Ohnisková vzdálenost (ekvivalent formátu 35 mm) f=50-140 mm (76-213 mm)
Úhel záběru 31,7°11,6°
Max. clona F2,8
Min. clona F22
Ovládání clonyPočet lamel

Velikost kroku

7zaoblený otvor clony

1/3EV (19 kroků)

Rozsah zaostření Normální1 m∞ (celý rozsah zoomu)Makro1 m3 m (celý rozsah zoomu)
Max. zvětšení 0,12x teleobjektiv   

Vnější rozměry: Průměr x délka (přibl.)

vzdálenost od okraje montáže objektivu na fotoaparátu

φ82,9 mm x 175,9 mm (širokoúhlý záběr / teleobjektiv)
Hmotnost (přibl.) (bez krytek, sluneční clony a paty objímky stativu 995 g 
Velikost filtru φ72 mm

 

 

Facebook Comments
(Visited 321 time, 1 visit today)
Sdílejte
 •  
 •  
 •  
 • 20
 •  
  20
  Shares
 • 74
 •  
 •  

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*


*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..