Fujifilm X-M1 – recenze: Malý suverén s ambicí zrcadlovky

tentokrát přinášíme recenzi na X-M1 od Jana Rybáře  ze stránky FOTOGURU.cz

Tato recenze Fujifilm X-M1se dá shrnout do jedné věty: velmi pozitivně mě překvapil, což se podařilo jen pár kouskům ze všech těch desítek typů fotoaparátů, co jsem měl za posledních pár let v ruce. A díky němu začínám věřit, že už vážně začíná být více méně možné vecpat kvalitu zrcadlovek (tedy základních řad, ne full-frame) do opravdu malého těla. Tak, a máte to…

Fujifilm X-M1 rozhodně nepatří mezi veleznámé fotoaparáty v klíčové cenové kategorii kolem 20 000 Kč. Nepamatuji se, že by kdokoliv z více než 500 účastníků mých kurzů fotografování (viz stránky Amaze.cz) kdy dorazil s jakýmkoliv strojem značky Fuji. Proč to zdůrazňuji hned na začátku? Protože, jak ukázal můj test, Fuji X-M1 si „slávu“ zaslouží – je to totiž překvapivě skvělý foťák.

Skladný a dobrý? Fujifilm X-M1 to splňuje

Fujifilm X-M1

A nesporně mu patří místo ve velice elitní a nepočetné skupině fotoaparátů, které doporučuji těm, co se mě neustále ptají na otázku otázek: „Co si mám vzít na dobrodružnou dovolenou za lidojedy nebo na cyklovýlet na Šumavu, když chci skvělé fotky, ale nehodlám tahat zrcadlovku.“

Je to otázka opravdu zapeklitá. Pokud byste se mě ptali, jakousi máte koupit zrcadlovku, neváhal bych ani minutu a doporučil zvolit mezi jedním Canonem a dvěma Nikony za plus minus 15-25 000 Kč (více viz můj článek Jak vybrat digitální fotoaparát).

U „malých skvělých“ fotoaparátů to je těžší – sousloví „menší rozměry“ totiž nedále automaticky obnáší kompromisy a obecně nižší kvalitu (ať si každý říká, co chce), a tedy hledám a hledám, samotného mě ne vždy baví tahat s sebou mohutný stroj Canon 5D mark iii. (Kromě Fujifilm X-M1 zatím neváhám doporučovat i cenově srovnatelné kousky Canon G1 X mark ii a Olympus OM-D E-M10, byť u všech tří je vždy nějaké „ale“…).

Fujifilm X-M1 a obrazová kvalita: výborná

Fujifilm X-M1 recenze

Proč tak široký úvod, proč na vás hned nevypálím omračující smršť různých technických detailů a funkcí? Protože mě nezajímají a protože na nich skoro vůbec nesejde (věřte nebo ne, po čtyřech dnech intenzivního testování jsem se až nyní podíval, jaké má Fuji X-M1 vlastně rozlišení – prostě mi to je jedno).

Nejdůležitější, co se počítá, je poněkud nesnadno definovatelný pojem „obrazová kvalita“, tedy to, s jakými výsledky celkově máme počítat. Obrazová kvalita rozhodne v mých očích z 80 procentech o tom, zda dám u foťáku palec nahoru, či dolů. A v případě Fujifilm X-M1 patří palec jasně nahoru – jak jsem uvedl na začátku, kvalita je opravdu skvělá.
Neboť jde o parametr subjektivní, trochu se bojím vyřknout kategorické soudy, ale budiž: mám dojem, že obrazová kvalita je opravdu vyšší než už výše zmíněné konkurence na mém exkluzivním seznamu.

A ještě jednou zásadní větu neváhám vyslovit: ona obrazová kvalita je opravdu více méně srovnatelná se zrcadlovkami základních řad (ne full-frame, samozřejmě). Což je skvělé ještě víc.

Čip je velký, zoom ne tak docela

Fujifilm X-M1 recenze

Samozřejmě, je to hračka fórovější, než se může jevit na fotografiích – ten krásný „kov“ je ve skutečnosti plast. Ale budiž, plast může vydržet hodně.

I z fotografie poznáte, že relativně velký je objektiv (testoval jsem setový XC 16-50mm F3.5-5.6 OIS). Technici prominout, ale má prostě mnohem více „skla a čoček“ než srovnatelní konkurenci. A to, řekl bych, hraje zásadní roli a pomáhá mu vyprodukovat špičkovou kresbu fotografií.

Druhým důvodem, které musíme znímit, je samozřejmě to, že velikost čipu je odpovídá velikosti čipu základních řad zrcadlovek. (A řeknu vám i rozlišení, když už jsem si ho dohledat: 16 milionů pixelů, ale to je opravdu jedno.)

Obrazovou kvalitu posuďte sami z pár náhodných fotek na stránce – nepoznáte, že nejde o zrcadlovku, to se vsadím.

Jaké má Fujifilmu X-M1 chytáky?

Fujifilm X-M1

A jaká základní „ale“ nám tu naskočí? Například Canon G1 X mark ii má výrazně lepší světelnost i rozsah zoomu, čímž pádem je mnohem univerzálnější  – Fujifilm X-M1 má (v přepočtu na kinofilm) jen 24-74 mm.  To je jedno z největších „ale“ u tohoto foťáku, na cesty si prostě chtě nechtě musíte zoom přikoupit, což navyšuje cenu a zvyšuje jeho rozměry. Nu na to, že tyto stroje už prostě nemají hledáčky, si pomalu začínám zvykat – pravda, za skřípění zubů.

Co mě osobně dál u podobných fotoaparátů zajímá? Obrazová kvalita je základní parametr, to už víme. Dále zkoumám základní hodnoty typu nejvyšší použitelné ISO (to je v případně Fuji X-M1 6400) a snadnost ovládání klíčových funkcí – například kompenzace expozice a nastavování ISO, což funguje skvěle. Kolečko ovládající korekci jsem si vysloveně oblíbil, ISO musíte nastavit na funkční tlačítko Fn (nenapadlo by vás užívat automatické ISO, že ne?).

Fujifilm X-M1 recenze

Též mě zajímá, jak si vestavěný blesk poradí s projasněním stínů, bez čehož se prostě téměř nedá fotit scéna typu „dítě stojí v pravé poledne na Karlově mostě“. X-M1 má vestavěný blesk, který se snaží, ale aby se vlezl do opravdu malého těla, jeho vskutku miniaturní rozměry mu nijak zásadní bleskání nedovolují. Což je další relativně významné minus (zrcadlovky toho prostě vyblesknou více…)

A striktně vzato: na rozdíl o výše zmíněného Canonu a Olympusu se kvůli masivnímu objektivu už tento Fujifilm nevleze do kapsy u kalhot, co se dost může hodit (kapsa bundy už stačit bude).

Dalším parametrům a funkcím jsem skoro nevěnoval pozornost – a ani vás nemusejí zajímat (pokud třeba fotíte sport, jasně, není špatné se podívat na rychlost snímání). Jediné, co stojí za zmínku, je tlačítko pro nás nostalgiky vzpomínající na krásné doby focení na diapozitivy. Právě na slavné materiály od Fuji jsem fotil mnoho let a tento foťák skrývá možnost nastavit vzhled výsledných obrázků na podobu slavných tipů diapozitivů: zejména Provia  a její výrazné barvy mě v pár situacích nenechala chladným (ale i tu platí: všeho moc škodí).

Jak tedy recenzi Fujifilm X-M1 shrnout? Prostě a stejnou větou jako v úvodu: tento fotoaparát mě opravu hodně mile překvapil, je to skvělý foťák, který mohou s čistým svědomím doporučit, pokud je vaším cílem kvalitní a zrcadlovkou nezatížené každodenní focení dětí, psů případně divokých kmenů v Amazonii. Je to velmi dobrá kvalita za rozumné peníze.

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Fujifilm mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

více „testovacích fotografií“ najdete přímo na zdrojové stránce : http://www.fotoguru.cz/fujifilm-x-m1-recenze/

 

 

 

fotoaparát se dá koupit zde:

 

header_taglinelogo

Facebook Comments
(Visited 886 time, 1 visit today)
Sdílejte
 •  
 •  
 •  
 • 5
 •  
  5
  Shares
 • 74
 •  
 •  

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*


*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..