Crop faktor? Co ovlivňuje? A jak ho správně používat?

Není vyjímkou, že se nás lidé ptají, jak pracovat s crop faktorem a zda nám doopravdy výrobci objektivů pro APS-C fotoaparáty “lžou”.


Pojďme si nejdříve vysvětlit pojmy crop faktor, negativní a pozitivní crop faktor a to jak ovlivňuje ohnisko a hloubku ostrosti.


Crop faktor
Je matematické vyjádření standardu. Tento standard je určen pro kinofilmové políčko a fotoaparáty s full frame snímači mají tedy crop 1.

Proč vůbec potřebujem crop faktor? Jednoduše, abychom mluvili stejnou řečí a dokázali si pomocí pozitivního nebo negativního crop faktoru spočítat úhel záběru, který odpovídá ohniskové vzdálenosti pro jednu míru. Kdyby bylo běžné používat místo ohniska (mm) úhel záběru (°), tak bychom pravděpodobně crop faktor tolik nevyužívali.


Negativní crop faktor 
Cokoliv má snímač větší než full frame můžeme násobit a nazývat “negativní crop faktor” – to znamená že násobíme číslem menším než 1. Například snímač použitý v GFX má crop faktor 0,78x a 6x6cm negativu je 0,55x. Ohniskovou vzdálenost objektivu (mm) násobíme tímto crop faktorem.


Příklad: GF 110mm x 0,78 = úhel záběru objektivu odpovídající ohnisku 86mm na full framu (konstrukční ohnisko objektivu je stále 110mm, ale crop faktorem se mění úhel záběru)


Pozitivní crop faktor
Funguje naprosto stejně, jen se aplikuje pro snímače menší než je full frame. Valná většina APS-C senzorů má crop faktor 1,5x a M4/3 dokonce crop faktor 2x. 


Příklad APS-C objektiv 35mm x 1,5 = úhel záběru objektivu odpovídající ohnisku 53mm na full framu 


Přepočítávat ohniskovou vzdálenost pomocí crop faktoru je naprosto v pořádku, protože nám to pomáhá zorientovat se napříč systémy a člověk je schopen odhadnout úhel záběru na daném systému. Bohužel jsou mnozí, kteří aplikují hrubě crop faktor i na přepočet clony objektivu a to je svým způsobem špatně.


Všimněte si prosím, že hned v druhém odstavci mluvím pouze o ohniskové vzdálenosti (lépe úhlu záběru) a hloubce ostrosti. O cloně objektivu nepadlo ani slovo. A proč?

 
Co je světelnost objektivu?
Světelnost je fyzikálním vyjádřením maximální propustnosti světla a dá se vypočítat: F=f/d (F= clonové číslo, f = ohnisková vzdálenost objektivu, d = průměr clony). A lze ji tedy vyjádřit bezrozměrným základním clonovým číslem.

Hodnota světelnosti nám tedy určuje kolik světla dopadne na snímač. Čím je clonové číslo větší, tím méně světla dopadne na záznamové médium. Při nastavení clony objektivu na f/4 dopadne za stejný čas na snímač polovina světla proti nastavení na f/2.8. 

F/1 znamená, že objektiv klade minimální odpor při průchodu světla optickou soustavou.


Proč nemůžeme přepočítávat clonu crop faktorem? 
Jednoduše, protože clona objektivu je pořád clona objektivu a crop faktor nám nemění množství světla dopadající skrz objektiv. Mění se pouze plocha na kterou dopadá. F2.8 je jednoduše F2.8 jak na 6x6cm Hasselbladu, tak na Olympusu se snímačem M4/3. 


Crop faktor nám neovlivňuje tzv. expoziční trojúhelník a když si manuálně nastavíte expoziční hodnoty, tak snímky napříč systémy budou +- stejně “světlé” (rozdíl může způsobovat jiný protokol ISO, ale jsou to rozdíly zanedbatelné a nebudeme je teď brát v potaz, protože se jedná o jiné téma).

 
Teze, že s větším snímačem dostanete lepší expoziční hodnoty, je zcela lichá a nelze tedy takto cropem clonu objektivu přepočítávat. Někteří fotografové rádi tvrdí, že na větší snímač dopadne více světla – na jednu stranu ano, ale dopadá v ploše a při stejné cloně objektivu – můžeme pro zjednodušení tento dopad vyjádřit 1:1, protože intenzita i čas je stejný (mění se jen plocha). 


Příklad dopadu crop faktoru na expoziční trojúhleník:

APS-C 35mm f/1.4, 1/60s, ISO 200 = FF 50mm f/1.4, 1/60s, ISO 200 (oba snímy budou stejně “světlé”


Přepočet hloubky ostrosti crop faktorem
Co na druhou stranu lze přibližně přepočítávat je tzv. hloubka ostrosti. Jednoduše lze říci, že čím větší plocha snímače tím menší hloubka ostrosti při stejné světelnosti (cloně) objektivu. Crop faktorem lze tedy hrubě přepočítávat hloubku ostrosti. Hodně lidí automaticky přepočítává objektivy včetně clony, ale není to zcela správně, protože clona je stále stejná – mění se hloubka ostrosti. 


Příklad dopočítávání ekvivalentů dle ohniska + hloubky ostrosti:

APSC 35mm f/1.4 = cca FF 50mm f/2.1 (pouze z pohledu ohniska a hloubky ostrosti – když si takto nastavíte dva fotoaparáty, tak FF bude mít podexponovaný snímek o 1EV).

Závěr
Pojďme si zopakovat to hlavní. Crop faktor je nástroj pro komunikaci stejnou řečí napříč systémy a největší význam má pro přepočet ohniskové vzdálenosti objektivu (za účelem zisku úhlu záběru).

Crop faktor můžeme mít negativní (snímače větší než full frame) a pozitivní (snímač menší než full frame). Crop faktorem nelze přepočítávat clonu objektivu, protože ta je fyzikálním vyjádřením množství dopadu světla a již tedy víme, že clona objektivu je stejná napříč crop faktorem a že větší snímač nám neposkytne při stejném nastavení “světlejší snímky” (crop neovlivňuje expoziční trojúhelník!).

Hrubě můžeme crop faktor aplikovat na přibližný přepočet hloubky ostrosti u ekvivalentních objektivů na různých systémech, ale pořád platí, že z hlediska expozice není rovnítko mezi APS-C f/1.4 a Full Frame f/2.1. 

Pavel Vávra

Facebook Comments
(Visited 2 735 time, 1 visit today)
Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  • 74
  •  
  •  

1 trackback / pingback

  1. Středoformát jako běžný foťák? (fujifilm GFX-R) » fujiclub.cz

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*


*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..